Jan Jícha: Maturita

Maturita je nejzapeklitější text, jaký jsem kdy napsal, ale přitom úplně jasný. Odehrává se teď, v minulosti a v budoucnosti. Je to sci-fi, dívčí román i velké divadlo světa. Je to humoristická próza, při níž slabším povahám zatrne. Je to kniha, která je sama sobě kritikou. Je to počítačová hra, ve které se proklikáváte z jednoho levlu do druhého. Je to studijní text, jehož jednotlivé kapitoly odpovídají maturitním tématům, která jsem zadal své současné maturitní třídě. Je to literární lahůdka uplácaná ze všech druhů kýče. Je to hozená rukavice všem, kdo nemají rádi ideologickou literaturu. Je to výlev mé lásky ke světu, se kterým tolik nesouhlasím.

Je to provokace tak strašná, že mě musela těsně před vydáním krotit moje žena i můj nakladatel. Je to kniha, po jejímž přečtení dostala tatáž moje žena chuť změnit bydliště.

Je to utopie i antiutopie v jednom. Je to dílo šílence, takže ho nemusíte brát vážně ani tam, kde mluví pravdu. Je to kniha, kterou jsem napsal tak, jak jsem to uměl, ale najdete v ní odkazy i na jiné moje knihy, které jsem nenapsal, protože to neumím.

  Jan Jícha

 

  Marurita, napsal: Jan Jícha, ilustroval: Karel Jerie, vydalo nakladatelství ONYX v Praze 2009, 272 str.

 

 

Maturita: ilustrace (výběr)

/album/ilustrace/maturita-03-jpg/
/album/ilustrace/maturita-05-jpg/
/album/ilustrace/maturita-07-jpg/
/album/ilustrace/maturita-09-jpg/
/album/ilustrace/maturita-13-jpg/
/album/ilustrace/maturita-15-jpg/
/album/ilustrace/maturita-16-jpg/
/album/ilustrace/maturita-20-jpg/
/album/ilustrace/maturita-22-jpg/
/album/ilustrace/maturita-23-jpg/
/album/ilustrace/maturita-27-jpg/
/album/ilustrace/maturita-28-jpg/

Vyhledávání

karel jerie © 2013 Všechna práva vyhrazena.